Energia z odpadów jako nowe źródło zasilania w Szczecinie


Szczecin po raz kolejny przekształca odpady w energię, co wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców oraz ochronę środowiska. Dzięki produkcji energii z odpadów, miasto planuje zasilenie tramwajów, elektrycznych autobusów oraz oświetlenia miejskiego. W 2025 roku energia wyprodukowana przez EcoGenerator ma dostarczyć prąd do blisko 900 punktów poboru energii w Szczecinie. To ważny krok w kierunku ekologicznych i zrównoważonych źródeł energii w regionie.

W przyszłym roku blisko 14,8 MW mocy z EcoGeneratora zasili nie tylko transport publiczny, ale i wiele innych obiektów miejskich. Około 13,800 MWh energii trafi do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, co pozwoli na oświetlenie setek ulic, w tym ważnych tras, mostów oraz przejść dla pieszych. W hydraulice miejskiej zasilane będą sygnalizacje świetlne, tablice informacyjne, kamery monitorujące oraz nowe technologie w infrastrukturze komunikacyjnej.

Kolejnym istotnym punktem jest współpraca EcoGeneratora z Tramwajami Szczecińskimi, które do końca lipca 2025 roku będą korzystać z energii w wysokości około 5,700 MWh. Obiekty Technoparku Pomerania również mają być zasilane energią elektryczną produkowaną z odpadów, co przyczyni się do zmniejszenia ich wpływu na środowisko. Dodatkowo, Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe planuje wykorzystanie energii do ładowania autobusów elektrycznych, co wpisuje się w trend proekologicznych inicjatyw w mieście.

Wszystkie te działania są zgodne z misją miasta, które dąży do uzyskania samodzielności energetycznej, jak również redukcji odpadów poprzez ich efektywne przetwarzanie. EcoGenerator, znajdujący się na Ostrowie Grabowskim, działa od grudnia 2017 roku i jest nowoczesną instalacją, która zamienia odpady w energię, a tym samym przyczynia się do ochrony środowiska. W 2023 roku zakład ten osiągnął produkcję ponad 92,800 MWh energii elektrycznej, co stanowi znaczący wkład w energetyczną niezależność Szczecina.

Źródło: Urząd Miasta Szczecin


Oceń: Energia z odpadów jako nowe źródło zasilania w Szczecinie

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:8


Zobacz Także