Szczecin w czołówce działań proekologicznych dzięki innowacyjnemu projektowi


Szczecin zajął pozycję jednego z liderów w Europie w zakresie ochrony środowiska, wdrażając nowoczesne technologie oczyszczania ścieków. Jako drugie miasto w Polsce, przystąpił do testowania stacji badawczej, która ma na celu eliminację zanieczyszczeń, zwłaszcza syntetycznych substancji chemicznych. Oczyszczalnia ścieków „Pomorzany” stała się miejscem pilotażowym projektu EMPEREST, który ma na celu skuteczniejsze oczyszczanie ścieków komunalnych. Projekt realizowany jest w kontekście nowej dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej jakości ścieków.

W ramach programu EMPEREST Szczecińskie wodociągi są zaangażowane w rozwój technologii mających na celu eliminację substancji typu PFAS, które są znane z tego, że gromadzą się w organizmach ludzi oraz w środowisku, powodując szereg problemów zdrowotnych. Testy mają odbywać się przez trzy miesiące w oczyszczalni Pomorzany, a ich celem jest optymalizacja procesów oczyszczania i identyfikacja wszelkich niezbędnych inwestycji, które pozwolą na dostosowanie się do unijnych norm.

Nowa stacja badawcza została stworzona przez Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną i nastawiona jest na analizę skuteczności usuwania trwałych zanieczyszczeń organicznych. Dzięki uczestnictwu w tym międzynarodowym przedsięwzięciu Szczecin nie tylko zyskuje cenne doświadczenie, ale także prekursorską pozycję w Europie, z wyprzedzeniem o dwa lata w stosunku do innych europejskich miast w kontekście wprowadzania unijnych dyrektyw. Wyniki badań mają na celu nie tylko ocenę stopnia zanieczyszczenia, ale także rozwój długoterminowej strategii oczyszczania, co wpłynie korzystnie na jakość wód w Odrze i jej otoczeniu.

W projekcie EMPEREST biorą udział zarówno naukowcy, jak i przedstawiciele wodociągów z różnych krajów nadbałtyckich, co umożliwia wymianę doświadczeń i efektywne działanie na rzecz ochrony środowiska. Koszty realizacji projektu wynoszą ponad 5 milionów euro, z czego zdecydowana większość pokryta jest z funduszy unijnych. Pomimo że formalne terminy dostosowania się do nowych regulacji są przewidziane na koniec 2033 roku, Szczecin już teraz podejmuje istotne kroki w kierunku ekologii oraz zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Urząd Miasta Szczecin


Oceń: Szczecin w czołówce działań proekologicznych dzięki innowacyjnemu projektowi

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:13


Zobacz Także